Punkt konsultacyjny dla diabetyków

Informujemy, że już w miesiącu maju 2019 w siedzibie naszego Koła przy wsparciu finansowym Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa, rozpoczyna swoją działalność PUNKT KONSULTACYJNY dla diabetyków.

Wobec wzrastającej w zawrotnym tempie liczby zachorowań na cukrzycę uruchomiony został projekt bezpłatnej i ogólnie dostępnej edukacji medycznej pozwalającej zidentyfikować, a następnie żyć i unikać powikłań zdrowotnych spowodowanych tą podstępną chorobą.
Postęp cywilizacyjny, warunki codziennego życia, zapominanie o podstawowych potrzebach swojego organizmu sprzyjają rozwojowi tej choroby.
Uruchomiony Punkt Konsultacyjny przez propagowanie najnowszej wiedzy i standardów ma umożliwić wykorzystanie jej w indywidualnych przypadkach chorobowych.
Cukrzyca zwana epidemią XXI wieku nieleczona lub niewłaściwie leczona może powodować szereg powikłań zdrowotnych, niepełnosprawności, a nawet zgon. Powodem zachorowań oprócz uwarunkowań genetycznych jest przede wszystkim styl życia. Na to możemy mieć znaczący wpływ.
Złe warunki żywieniowe, brak aktywności fizycznej są przyczynami otyłości i bardzo często przyczyną rozwoju cukrzycy.

Cukrzyca nie boli. Nie można tego stwierdzić o powikłaniach cukrzycowych. Stąd działania Punktu Konsultacyjnego ukierunkowane są na profilaktykę cukrzycy i powikłań.
Przewidujemy organizację cyklicznych szkoleń konsultacyjnych (grupowych – w niezbyt licznych grupach i indywidualnych) prowadzonych przez:
-diabetologa,
-podologa,
-pielęgniarkę diabetologiczną o specjalizacji stopa cukrzycowa,
-pielęgniarkę diabetologiczną,
-rehabilitanta,
-dietetyka

Spotkania mają na celu przede wszystkim edukację pacjentów z cukrzycą w temacie jej profilaktyki, prewencji, powikłań, chorób sercowo-naczyniowych, leczenia, metod wspomagających. Na terminowych wizytach lekarze nie mają czasu na poświęcenie pacjentowi wystarczającej uwagi.
Natomiast na naszych spotkaniach pacjent będzie miał okazję aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia bez syndromu białego fartucha. W organizowanym spotkaniu mogą uczestniczyć członkowie rodzin chorych pacjentów na co dzień zajmujący się ich pielęgnacją, aby nauczyć się aktywnego i profesjonalnego uczestnictwa w procesie leczenia.
Udział w najbliższym cyklu spotkań należy uzgodnić telefonicznie, e-mailem lub w siedzibie Koła Diabetyków Nr.1 wg. wcześniej przyjętego grafika uczestnictwa specjalistów.

Koło czynne jest w każdą środę (roboczą) w godź 14,00 – 17,00 pod adresem:
35-504 RZESZÓW, ul.Lenartowicza 31
Tel.: 573 449 888
e-mail: kolo1psd.rz@gmail.com
www.diabetycyrzeszow.pl