Postanowiliście od Nowego Roku zdrowo się odżywiać? NFZ może Wam w tym pomóc

Odpowiednio zbilansowana dieta to fundament zdrowego stylu życia. Większe spożycie owoców, warzyw oraz ograniczenie cukru, tłuszczów trans i soli odgrywają istotną rolę w zachowaniu zdrowia i witalności. Styczeń to czas postanowień noworocznych, ale też czas warzyw i przypraw, które nie tylko rozgrzeją, ale także wzbogacą naszą dietę o niezbędne składniki odżywcze. Regularne posiłki z dodatkiem rozgrzewających przypraw są kluczem do utrzymania komfortu termicznego i wsparcia organizmu w okresie zimowym. Zimą warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

W portalu Diety NFZ pod adresem www.diety.nfz.gov.pl pojawiło się kilka nowości. Portal jest bezpłatny i oferuje przepisy na zdrowe, proste, i smaczne dania, które można przygotować samodzielnie w domu.

Dlaczego warto korzystać z portalu Diety NFZ?

Portal Narodowego Funduszu Zdrowia promuje zdrowe nawyki żywieniowe i wspiera osoby z chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniej diety. Przepisy są zdrowe i smaczne. Do tego są proste i szybkie w przygotowaniu. Oferuje bezpłatnie 14 planów żywieniowych opartych na diecie DASH (dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia).

 • możliwość indywidualnego doboru planu żywieniowego do preferencji użytkownika (liczba dni diety, liczba posiłków, wykluczenia produktów zawierających: gluten, laktozę, mięso oraz ryby i owoce morza)
 • plan żywieniowy dla całej rodziny
 • listę zakupów do przepisów z planu żywieniowego
 • ponad 8 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków
 • kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami
 • artykuły z poradami na temat zdrowego odżywiania
 • e-booki z przepisami.

Bez logowania można pobrać bezpłatny jadłospis na 3 dni. Po darmowym założeniu konta użytkownik otrzymuje menu nawet na 28 dni.

Kolejne przepisy do wyboru i nowy plan żywieniowy

Korzystanie z portalu Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatne. Podobnie jak wszystkie materiały edukacyjne, które można znaleźć i pobrać z portalu.

– Stale rozwijamy nasz portal diety.nfz.gov.pl. Pojawiają się w nim nowe i praktyczne funkcjonalności. Poszerzamy również ofertę planów żywieniowych i bazę przepisów, w już dostępnych jadłospisach. To, co wyróżnia Diety NFZ, to przepisy przygotowane specjalnie dla osób z konkretnymi problemami zdrowotnymi, np. dla osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy chorych na otyłość – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niedawno w portalu pojawiły się:

 • nowe przepisy w planie DASH Cukrzyca
 • nowy plan żywieniowy DASH PCOS
 • nowy plan żywieniowy DASH Osteoporoza

Plan DASH PCOS powstał z myślą o kobietach ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników. W tej chorobie odpowiednia dieta może wspomóc leczenie i zmniejszyć ryzyko powikłań. Dieta DASH PCOS w połączeniu z aktywnością fizyczną jest dużym wsparciem w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Głównym jej założeniem jest zadbanie o zaopatrzenie organizmu w składniki odżywcze o działaniu przeciwzapalnym i niskim indeksie glikemicznym.

Czy można wzmocnić kości i pokonać osteoporozę? Prawidłowe odżywianie odgrywa kluczową rolę. Warzywa, owoce, produkty mleczne, chude mięso, ryby i nasiona roślin strączkowych są szczególnie polecane. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował nowy plan żywieniowy DASH Osteoporoza, który wspiera profilaktykę i leczenie osteoporozy. Jeśli chcesz wspomóc leczenie osteoporozy, wzmocnić swoje kości i jeść zbilansowane posiłki, bogate w wapń i witaminę D – ten program jest w sam raz dla Ciebie. Osteoporoza jest chorobą niewidoczną i podstępną. Polega na stopniowym zanikaniu tkanki kostnej. Często pierwszym jej objawem jest złamanie. W Polsce choruje na osteoporozę ok. 2,1 mln osób, z czego 1,7 mln to kobiety. Według Raportu NFZ o zdrowiu, w 2022 roku odnotowano 146 tys. złamań, które najczęściej przypisywane są osteoporozie.

Dodatkowe nowe funkcjonalności

Oprócz nowych posiłków portal zyskał nowe, praktyczne funkcje dla każdego użytkownika:

 • wybór liczby posiłków od 3 do 5 na dzień
 • możliwość wykluczenia z jadłospisu produktów zawierających gluten, laktozę, mięso oraz ryby i owoce morza.

Diety NFZ w liczbach

 • łącznie na naszej stronie zarejestrowało się ponad 800 tysięcy użytkowników
 • liczba odsłon strony w tym czasie przekroczyła 13 milionów.

Użytkownicy portalu, którzy generują jadłospisy z nowej odsłony portalu:

 • 30% to osoby, których BMI jest prawidłowe
 • 27% użytkowników to osoby, które mają nadwagę
 • 16% użytkowników to osoby, które mają otyłość I stopnia. Z portalu korzystają także osoby z otyłością II i III stopnia oraz niedowagą
 • 40% użytkowników deklaruje, że ich aktywność fizyczna jest niska
 • 21% użytkowników zaznacza, że ma siedzący tryb życia
 • 17% użytkowników deklaruje, że uprawia aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu
 • około 26% (najwięcej) użytkowników korzysta z planu DASH Nadwaga i Otyłość. Drugim najczęściej wybieranym planem jest Classic (25%). Trzeci najczęściej wybierany plan to DASH Cukrzyca.

Z planów żywieniowych korzysta 59% kobiet i 41% mężczyzn. W statystyce nie są uwzględnieni członkowie rodzin oraz użytkownicy, którzy zarejestrowali się na portalu, ale nie obliczyli swojego BMI.